Publisher’s Note: This is the final list of qualified candidates.
JACKSBORO, TN. (WLAF)- The qualifying deadline for the 2022 Election was last month. Watch WLAF’s “Meet the Candidates” forum right HERE on demand from WLAF.
Here are the candidates who qualified:
Eighth Judicial District Criminal Court Judge:
Thomas Jackson Tabor, Jr.*
Zack Walden*
Graham E. Wilson*
Eighth Judicial District Chancellor:
Elizabeth Asbury*
Eighth Judicial District Circuit Court Judge:
John D. McAfee*
Eighth Judicial District Public Defender:
Leif Jeffers*
Eighth Judicial District Attorney General:
Jared Effler*
Campbell County General Sessions Judge:
Kristie Anderson*
Bill Jones*
Amanda H. Sammons*
Campbell County Mayor:
Robert L. Higginbotham*
Jack Lynch*
E. L. Morton*
Campbell County Sheriff:
Eddie Wayne Barton, II*
Robbie K. Goins*
Jami Hall*
Circuit Court Clerk:
Bobby Vann*
Campbell County Trustee:
Monty Bullock*
Eddie Crabtree*
Campbell County Clerk:
Todd Nance*
Maria-Baird Partin*
Dewayne Wilson*
Campbell County Register of Deeds:
Brittany Miller Foust*
June Turner*
First District County Commission:
David Adkins*
Becky L. Aiken*
Alfonso Alvarez*
Ray Bostic*
John T. Bucksbaum*
Dewayne Gibson*
Hollie Boshears Helton*
Harley E. Hill*
Mike King*
Zachary Marlow*
Tim Richardson*
Steve Sewell*
David Wormsley, Jr.*
Second District County Commission:
Beverly Stanfield Hall*
Dewayne “Mailman” Kitts*
Scott “Scotty” Kitts*
Lisa S. Lester*
Dalton James Suttles*
John L. Vanover*
Third District County Commission:
Dewayne Baird*
Wil H. Irwin*
Lawrence (Rusty) Orick*
Scott Stanfield*
Fourth District County Commission:
Charles “Goat” Baird*
Johnny “Coach” Bruce*
Sue Nance*
Fifth District County Commission:
Ralph Davis*
Michael B. Douglas*
Tyler L. King*
Pauline Walden Roberts*
Derrick Lynn Sharp*
First District School Board:
Dan Coleman*
Jeffery Miller*
Second District School Board:
Sharon L. Ridenour*
Marvin T. Rutherford*
Third District School Board:
Randy Heatherly*
Cody Parker*
Fourth District School Board:
Ronnie Lasley*
Fifth District School Board:
Crystal T. Creekmore*
First District Constable:
Barney E. Cox*
Kenneth Newsome*
Homer R. Herrell*
Macarthur “Jamie” Suttles*
Second District Constable:
Darryl Chapman*
Larry R. Ford*
Third District Constable:
Johnny E. Jones*
Fourth District Constable:
Dewey W. Madison*
Fifth District Constable:
Gary A. Jeffers*
Bruce Webb*
Paul Webb*
State House of Representatives:
Dennis Powers*
*Denotes the candidate has returned their petition and has qualified to seek office.
Other dates for the election include:
-Voter registration deadline is Tues., July 5
-Early voting is Fri., July 15 through Sat., July 30
– Absentee ballot request deadline is Thurs., July 28
– Election Day is Thurs., Aug. 4
(WLAF NEWS PUBLISHED 05/4/2022- 8:30AM)